Mistrovství Evropy Bulharsko 2009
Mistrovství Evropy 2009 – Bulharsko - Obzor
Ve dnech 16.-21.9.2009 se česká reprezentace zúčastnila Mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu v Bulharsku. 21 našich závodníků bojovalo o medaile v 7 kategoriích nedaleko městečka Obzor. Na pobřeží Černého moře jsme se za poslední tři roky podívali již podruhé, v roce 2006 uspořádala bulharská radioamatérská organizace v Primorsku mistrovství světa. Chebský oddíl reprezentovali Roman Borovička v kat. M19 a Miroslav Vlach st. v kat. M40.
Juniorská a seniorská reprezentace si vyjela vyzkoušet tamní terény a vysílači o 4 dny dříve na tréninkový kemp. Zejména pro závodníky z juniorských kategorií, kteří se účastnili ME poprvé, to byla vítaná příležitost seznámit se s přímořskými lesy a najít si několik vysílačů, které jsou odlišné, od těch českých. Na co si museli závodníci zvyknout, bylo poměrně pomalé klíčování, které dosahovalo rychlosti asi poloviční, než mají česká zařízení. Druhou věcí, se kterou se museli naši závodníci potýkat a jak se později ukázalo dosti podstatnou, bylo umisťování kontrol do poměrně hustého porostu, kde kontroly nejsou téměř vidět. V našich domácích závodech bývají kontroly obvykle stavěny tak, aby umožnily její nalezení i mimo relaci (tj. v době, kdy vysílač kontroly nevysílá) při postupu podle azimutu. Kontrolu schovanou do hustého porostu mohou závodníci minout i jen pár metrů a musí pak počkat na relaci, aby ji mohli dohledat. To pak vede k několikaminutovým ztrátám, které se samotným během dají jen těžko dohonit.
Pořadatelé zařadili trochu nezvykle jako první závod v pásmu 3,5 MHz. V této disciplíně nemá Česko již 15 let v seniorské kategorii přemožitele a i tentokrát jsme potvrdili naše kvality. Naši muži v kat.M21 nenechali nikoho na pochybách, kdo je v Evropě a ve světě nejlepší, když mistrem Evropy se stal Martin Baier, bronzovou medaili přidal Jakub Oma a společně s Karlem Fučíkem zvítězili s přehledem i v soutěži družstev. Bohužel v ostatních kategoriích se již tolik nedařilo a ke třem mužským medailím přidala Jitka Šimáčková veteránské stříbro v kat. D35 a ženy D21 bronz v družstvech (Michaela Gomzyk Omová, Veronika Krčálová a Hanka Fučíková). Zcela propadli junioři, když nejlepší z nich Roman Borovička doběhl na 14.místě a z juniorek Šárka Jelínková na 6. místě. Miroslav Vlach st. vybojoval pěkné 13.místo a družstvo veteránů na pátém místě dělilo od třetí příčky jen sedm minut.
V den odpočinku byl plánován výlet na perlu černomořského pobřeží Nessebar. Historická část leží na poloostrově tvaru kosočtverce, který je s pevninou spojen pouze úzkou šíjí. Najdete zde historické památky z období byzantské říše, osmanské nadvlády i osidlování křesťany. Na své si ale přijdou zejména sběratelé suvenýrů.
Po dni odpočinku v neděli přišel na řadu trochu obávaný dvoumetr s doběhovým koridorem přímo na pískové pláži. Dlouhá trať, vedro i těžký terén našim závodníkům příliš nesedly, přestože se zaměřování nebyly takové problémy, jak by se mohlo v členitém terénu a umístění kontrol zdát. Ačkoli byla jednička jako náběhová kontrola pro většinu kategorií umístěna pod kopcem na okraji mapy, její zaměření bylo poměrně dobré. Další postup na dvojku a poté na trojku byl až příliš rutinní, takže rozhodovala fyzická kondice a také dohledávka přes hustník a poměrně hluboké zářezy. Volba trati se tak omezila až na konečné rozhodnutí, zda po trojce vzít čtyřku a pak pětku nebo naopak. Doběh do cíle od majáku v délce cca 400 m v hlubokém písku a proti silnému větru byl už na morál. Česká reprezentace nezaběhla podle očekávání a tak jsme se nakonec mohli radovat "jen" ze 4 medailových umístění. V individálním závodě se prosadila Michaela Gomzyk Omová na 3.místě v kategorii žen. Ženské družstvo D21 ve složení Michaela Gomzyk Omová, Hana Fučíková a Veronika Krčálová vystoupilo na stříbrnou příčku, další dvě bronzové medaile si odvezlo mužské družstvo (Oma, Baier, Fučík) a družstvo veteránek D50 - Eliška Voráčková a Jana Omová. Roman Borovička doběhl devatenáctý a Miroslav Vlach st. dvacátý.
V konkurenci 22 evropských států získala Česká republika 9 medailí (2-2-5) a v bodovaném umístění skončila na 4. místě za Ukrajinou, Ruskem a Bulharskem.