Mistrovství ČR na klasice

Náročné tratě v kokořínských pískovcích. Chebští závodníci tentokrát jen s bramborovými medailemi.

Po velmi dlouhé době zavítali radioorientační běžci do pískovcových skal severního Kokořínska, kam pořadatelé z pražského Fox klubu umístili letošní Mistrovství ČR na klasice. Chebský oddíl reprezentovalo 16 sportovců v juniorských, seniorských a veteránských kategoriích. Mimo českých závodníků se zúčastnili i borci ze Slovenska, Polska a Německa.
            Centrum soutěže bylo v základní škole v Dubé a závody se běžely na mapách Supí hora a Pramenný důl. Pořadatel zvolil variantu dvou různých závodů v jeden den, jeden v pásmu 3,5 MHz pro juniory a seniory, druhý v pásmu 144 MHz pro veteránské kategorie. Takto se běželo v sobotu na mapě Supí hora, pro nedělní závod měl kategorie pásma opačně.
            Pro sobotní závod bylo typické ve všech kategoriích, že po startu na severní části mapy museli závodníci překonat poměrně hluboké údolí a následně vyšplhat na centrální hřeben s množstvím hlubokých zářezů a kolmých pískovcových srázů. Pro závodníky v pásmu 3,5 MHz nepředstavovalo zaměřování v tomto terénu žádný výrazný problém, šlo jen o to dobře zaměřit příslušný hřeben a oklikou, nikoli přes údolí a zářezy, doběhnout ke kontrole. V závodě v pásmu 144 MHz se s ohledem na členitost terénu a již zmíněné hluboké zářezy projevily odrazy rádiových vln a mnozí závodníci dohledávali kontroly až 4 relace (relace = 5 minut).  Z chebských závodníků se v sobotním závodu umístili nejlépe Jindra Papežová (D35), která doběhla na šestém místě a Blanka Jiráňová (D20), Tereza Francková (D16) a Miroslav Vlach (M40), kteří obsadili sedmou příčku.
            Nedělní závod na mapě Pramenný důl již nebyl tak náročný na stoupání, nicméně i zde závodníky čekaly přeběhy přes údolí a stoupání pískovcovými žleby. Pro všechny kategorie byla společná náběhová kontrola č. 2 (pro obě pásma), odkud se pak závodníci rozdělili a každý si volil svou trasu. Stavitel tratí umístil ve dvou případech dvě kontroly různých pásem za sebou a tak někteří závodníci orazili na postupu na „svou kontrolu“ mimo relaci kontrolu jinou a museli se pak vracet. Posledním bonbónkem byl pak cca 900 m doběh z majáku (koncová kontrola) do cíle. Své pozice vylepšili Jindra Papežová (D35) a Blanka Jiráňová (D20), které vybojovaly bramborovou medaili, a Roman Borovička (M16) a Miroslav Vlach (M40), kteří doběhli na 6.místě.
            Mistrovství ČR pro žákovské kategorie se koná ve dnech 18-20.9.2009, pořadatelem je chebský oddíl ROB, centrum soutěže je v Dolním Žandově a závodníky čekají náročné terény v okolí vrchu Lesný.