Mistrovství světa 2008 Korea

Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu – Korea 2008

Česko má tři individuální mistry světa a získalo celkem 17 cenných kovů.

Česká reprezentace se vrátila ze 14.mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu s ziskem 17 medailí, z toho bylo 6 zlatých, 8 stříbrných a 3 bronzové. Individuálními mistry světa se stali Veronika Krčálová a Michaela Omová v kategorii žen, v mužích si další zlato do sbírky přidal Karel Fučík. Družstvo žen se rovněž stalo dvojnásobnými držitelkami zlatých medailí, poslední zlato přidali v družstvech muži.

Mistrovství se do Asie vrátilo po osmi letech, naposledy to bylo v Číně v roce 2000. Centrum soutěže bylo jižně od Soulu v městě Hwaseong. Soutěže se zúčastnilo celkem 26 zemí z Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie, dva státy vyslaly své pozorovatele (Malajsie a Thajsko). Po zkušenostech z Číny se očekával velice špatně prostupný les a vysoké teploty. Překvapivě největší problémy závodníkům činila rýžová pole při prvním závodu na 144 MHz a kontroly ukryté v hustém porostu, což zvyšovalo prvek náhody při dohledávce. Mapa rovněž obsahovala řadu nepřesností a tak zejména při doběhu do cíle museli borci místo cesty běžet po obtížně schůdných okrajích rýžových políček. Česká reprezentace v tomto závodu získala čtyři medaile, když Veronika Krčálová (D21) zvítězila o tři minuty před Jelenou Fursou z Ukrajiny. Další individuální medaili se již nepodařilo vyběhnout a tak jsme se museli spokojit s prvním, druhým a třetím místem v soutěži družstev (ženy-juniorky-veteránky nad 50 let). Zcela bez medailí vyšli z tohoto závodu mužské kategorie, nejlepší z mužů Karel Fučík doběhl osmý a Marek Mysliveček v juniorech na 5.místě.

Druhý závod v pásmu 3,5 MHz se běžel ve velmi členitém terénu a závodníci nastoupali poměrně dost výškových metrů. Obavu vzbuzovala i mapa, která měla rozměry přesahující formát A3 a měřítko 1:15000. Jestliže se na dvoumetru nedařilo, pak závod na osmdesátce se stal v seniorských kategoriích záležitostí českých borců. V kategorii mužů se na prvních třech místech umístili Karel Fučík, Martin Baier a Jakub Oma a nechali za sebou celý svět. V kategorii žen zvítězila Michaela Omová, druhá doběhla Veronika Krčálová. Další dvě stříbrné přidali sourozenci Marek a Zuzana Myslivečkovi v juniorských kategoriích. V soutěži družstev pak Česko získalo dvě zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili, s bramborovou se museli spokojit veteráni do 40ti let.

Z chebských sportovců se mistrovství zúčastnil Miroslav Vlach st. ve funkci šéftrenéra a současně závodníka ve veteránské kategorii M40. V pásmu 144 MHz obsadil v konkurenci 46 závodníků slušné 16.místo, když při dohledávkách ztratil cca 3 relace (tj. 15 minut). Při závodě v pásmu 3,5 MHz se mu již tolik nedařilo, musel se vracet na „zapomenutou“ kontrolu a skončil na 28.místě. V družstvech obsadili veteráni šesté a čtvrté místo z šestnácti týmů.

Ziskem šesti zlatých, osmi stříbrných a třech bronzových medailí se Česká republika umístila na třetím místě za Ruskem a Ukrajinou, medaile ze 14 světového šampionátu si odvezlo celkem 14 zemí. Výsledky najdete na www.2008ardf.org .