Mistrovství ČR žáků - klasika - Šternberk 2008

Tři medaile ze Šternberku do Chebu. Na Mistrovství ČR v ROB žáků do 15ti let získaly Anička Oplová a Míša Kučová stříbro, Katka Papežová bronz.

Letošní mistrovství republiky v rádiovém orientačním běhu na klasické trati se odehrávala obě na Moravě. Žákovské mistrovství se konalo po 10ti letech ve Šternberku u Olomouce. Chebská výprava činila 9 závodníků, Vojtěch Papež (M13), Lucie Samuelová, Kateřina Kučová, Anna Oplová (D13), Jakub Slavík, Tomáš Lahučký, Martin Stárek (M10), Michaela Kučová, Kateřina Papežová (D10). Doprovod tvořili trenéři Vlasta a Mirek Vlachovi a dále Alena Samuelová a Jindra Papežová jako řidiči vozidel. Největší ambice jsme měli v kategorii starších žákyň, nejmenší pak u mladších žáků, kteří byli, s výjimkou Martina, poprvé na velké soutěži.

Centrum závodů bylo v Autokempu Šternberk, závodilo se na mapě Aleš asi 5 km jižně od města. Sobotní trať v pásmu 144 MHz byla velmi náročná, o čemž svědčí i to, že časy se pohybovaly kolem 70 až 80 minut, v kategorii starších žáků z 24 závodníků nalezli všechny kontroly v limitu pouze čtyři. Potíže se nevyhnuly ani našim. Lucka nechala na trojce nejméně dvě relace a také na postup na pětku nebyl ideální, což jí odsunulo na čtvrté místo. Kačka rovněž nedohledávala dobře a doběhla sedmá, a tak jsme se mohli radovat „jen“ z druhého místa a stříbrné medaile Aničky. Stejnou medaili si vyběhla v kat.D10 Michaela, když za první Katkou Bžatkovou zaostala jen necelé 3 minuty. Dobře doběhla i Katka, která zaostala za třetím místem jednu relaci, tj. 5 minut. Vojta v kat. M13 zaběhl svůj průměr, což stačilo jen na 8.místo. V kategorii M10 se povedlo najít jednu kontrolu Kubovi a doběhl tak na 8.místě. Martin a Tomáš našli jen maják a tak nebyli hodnoceni.

Nedělní závod v pásmu 3,5 MHz byl o něco jednodušší a rychlejší, i když mezi startem a cílem byla téměř celá mapa. Kontroly byly rozmístěny podél „okružní“ zpevněné cesty, takže záleželo na dohledávkách a na štěstí. Lucka dvakrát prošla kolem dvojky, což ji stálo 10 minut a první místo, nakonec skončila sedmá s 9ti minutovým odstupem za vítězkou. Anička a Kačka také neměly svůj den a 11. a 12.místo je za jejich možnostmi. Medailového umístění dosáhla naopak v kat. D10 Katka, která si doběhla pro bronzovou medaili. Michaela skončila na čtvrtém místě. Vojta si nechal za zády náběhovou kontrolu a vracel se na ní až na konci závodu, což ho zařadilo na 16. příčku. Dobře běželi naši nejmenší. Martin našel dvě kontroly a obsadil 10.místo, Tomáš a Kuba pak po jedné kontrole a byli hodnoceni na 14. a 15.místě.

Pořadatelé ze Šternberku nám zajistili prohlídku šternberského hradu za poloviční vstupné a po ní jsme se jeli podívat na orloj a historické centrum do Olomouce. Jediné problémy, které se vyskytly, se týkaly dodržení časového harmonogramu ohledně stravování, neboť kuchyně nestíhala a večeři jsme měli v sobotu až ve čtvrt na deset. Vzhledem k tomu, že oběd byl stejně po závodě ve tři odpoledne, tak to všichni přežili.