Mistrovství ČR - klasika - Jedovnice 2008

Mistrovství České republiky v Rádiovém orientačním běhu 2008

Letošní mistrovství probíhalo na jižní Moravě v obci Jedovnice 15. – 17. srpna pod taktovkou brněnského oddílu SK Radiosport. Zúčastnili se i zahraniční závodníci ze Slovenska, Polska, Německa, Velké Británie, Francie a Ukrajiny, celkem startovalo 134 závodníků, chebská výprava čítala 14 členů.

Ubytování zajistil pořadatel v autokempu Olšovec ve dvou nebo čtyřlůžkových chatkách, které nám poskytly útočiště před vytrvalým deštěm trvajícím až do sobotního dopoledne. Cíl závodu byl totožný pro oba závody a byl umístěn přímo v kempu.

V sobotu byl pro juniory (M16 a D16) a kategorie M20 a D20 přichystán závod v pásmu 144 MHz (tzv. „dvoumetr“), který se stal díky podmáčenému a kopcovitému terénu pro mnohé závodníky tvrdým oříškem. Starší závodníci (kategorie M40, M50 a M60 a D35 a D50) pak běželi pásmo 3,5 MHz (tzv. „osmdesátka“). Start byl umístěn na opačné straně mapy Proklest (v měřítku 1:15 000 na níž se odehrával i nedělní závod) než cíl. Oběma pásmům byly společné kontroly č. 3 a č. 5, čímž se počet kontrol v lese na obou pásmech snížil na 8. Tratě nepatřily na první pohled mezi nejtěžší a zkušenější závodník si mohl na startu odvodit umístění většiny kontrol. Převážná část závodu se dala oběhnout po cestách, přesto byl zejména závod na pásmu 144 MHz značně obtížný. Od startu nebyly dvě kontroly vůbec slyšet a i ostatní byly díky terénu špatně zaměřitelné. Na nejlepší umístění dosáhli jako šestí junioři Miroslav Vlach ml. a Tereza Francková, na šestém místě skončila i Blanka Jiráňová v kategorii D20. Lukáš Toman (M16) doběhl sedmý, Lucie Samuelová (D16) třináctá. Miroslav Vlach st. (M40) obsadil osmé místo.

Na start nedělního závodu se šlo pěšky, byl umístěn asi jeden a půl kilometru od kempu a cíle. Všechny kategorie běžely opačné pásmo než předešlého dne, společné byly vysílače č. 1 a č. 2. Celkem jednoduše postavené tratě, technicky méně náročně, byly výhodné spíše pro rychlejší závodníky, zejména se dařilo Polákům a Slovákům. Blanka Jiráňová vybojovala na „osmdesátce“ stříbro v kategorii D20, Roman Borovička se umístil na sedmém místě (M16), těsně za ním Miroslav Vlach ml. osmý a devátou příčku obsadil Jiří Vlach. Tereza Francková doběhla osmá, Lucie Samuelová patnáctá, obě v kategorii D16. Miroslav Vlach st. v kat. M40 se umístil na dvanáctém místě, Jindra Papežová (D35) na devátém místě.

Letošní mistrovství republiky bylo obsazeno tvrdou konkurencí a cenné kovy ukořistili i zahraniční závodníci, od vítězství dělily často jen sekundy.                                                                                                                                Autor: Jiří Vlach