Moravská brána - MČR krátká trať 80 m a štafety

Lucka Samuelová získala na Moravě tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Druhý prodloužený květnový víkend jsme vyrazili na Moravu zúčastnit se dvou Mistrovství ČR a dalších dvou závodů zařazených do národního žebříčku. Pořadatelé z Hranic na Moravě a Brna připravili celkem čtyři závody v blízkém okolí hradu Helfštýna u Hranic na Moravě s názvem „Moravská brána“. Páteční odpoledne bylo věnováno Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 80 m, v sobotu dopoledne se běžel závod národního žebříčku – klasika v pásmu 3,5 MHz, odpoledne pak Mistrovství ČR ve štafetách. Soutěž v neděli uzavíral závod na klasické trati v pásmu 144 MHz. Kopcovitý terén prověřil síly a taktickou i technickou připravenost závodníků po zimní a jarní přípravě.

Vyjížděli jsme v pátek brzy ráno, čekalo nás cca 500 km do místa konání. Krátká trať se běžela u obce Valšovice, pořadatel připravil tratě kolem 3-4 km (vzdušnou čarou), vysílače na kontrolách vysílaly v půl minutových relacích. Startovalo se asi 2 km od Valšovic na jižním okraji mapy Dvorčák. Závodníci po náběhové kontrole č. 2 nebo 4 absolvovali výběh do kopce a odtud pak v mírně zvlněném terénu obíhali další kontroly. Závod se povedl Lucce Samuelové (kat.D13-15), která na trati neudělala žádnou větší chybu a doběhla si pro zlatou medaili. Druhé místo a stříbro si připsala Michaela Kučová v kat. D10-12.

Sobotní závody měly centrum na louce pod hradem Helfštýn. Pro závod národního žebříčku v pásmu 3,5 MHz pořadatel využil zmapovaného prostoru jihovýchodně od hradu a připravil soulep dvou map měřítka 1:10000 a formátů A3. Z této plachty pak byla využita především jižní část s ohledem na nedělní závod, který se pak běžel v severovýchodní části. Pro závodníky byly připraveny obíhačky hlubokých údolí, kdo si ale špatně zaměřil a neodhadl vzdálenost, tak nastoupal zbytečné desítky metrů navíc. Přestože se jednalo o velice kopcovitý terén, kde tratě bývají kratší než obvykle, např. veteráni v kat. M 40 naběhali kolem 9 km. Stříbrnou medaili si přidala ke zlatu z předchozího dne Lucka Samuelová, když první místo jí uniklo o 9 vteřin. Těsně pod stupni vítězů skončil Vojtěch Papež (M13-15), který doběhl čtvrtý, páté místo v juniorech obsadil jeho starší bratr Jakub.

Odpolední štafety byly proti předchozímu roku o poznání kratší. Běželo se opět dvoukolově, tzn. že závodníci vyběhli na kontroly určené v prvním kole, proběhli diváckou kontrolou a vyráželi do druhého kola. Přestože nás bylo jen šestnáct podařilo se nám obsadit pět štafet po třech borcích, i když Tereza Francková (D16)  a Vojtěch Papež museli nakonec startovat za juniorskou štafetu. Největší šance na získání cenného kovu byly právě v kategorii juniorů M 16-19, kde jsme postavili dvě štafety. První úsek první štafety výborně rozběhl Roman Borovička, který na divácké kontrole razil těsně před Matouškem z Prahy, ale na předávce již měl téměř dvě minuty náskok, který ve druhém a třetím úseku běžící bratři Jirka a Mirek Vlachovi spolehlivě udrželi. Druhé zlato v této disciplíně vyběhla děvčata Lucka Samuelová, Anička Oplová a Kačka Kučová. Stříbrnou medaili získali veteráni Petr Čech, Jindřich Papež a Miroslav Vlach st., Bronz v kategorii M 16 přidala štafeta složená ze sourozenců Papežových a Terezy Franckové, druhý pak štafeta žen ve složení Jindra Papežová, Blanka Jiráňová a Hana Najmanová.

Nedělní závod se jako jediný běžel na mapách v měřítku 1:15000 Krásnice + Rybáře. Ačkoli se startovalo na vršku a zpočátku vedla trať na rovině, stavitel zavedl závodníky opět do strmých svahů u hradu Helfštýn. Pásmo 144 MHz je záludné v šíření vln v členitém terénu a kontroly ve svazích nebo v údolích bývají obtížněji zaměřitelné. Cíl byl navíc situován do údolí řeky Bečvy u obce Rybáře. Nejlépe se s nástrahami trati vypořádala opět Lucka Samuelová, která si odvezla z Moravské brány další zlato a zvítězila i v celkovém hodnocení. Druhou příčku vybojoval v kat. M16-19 Roman Borovička, bronz pak přidala ve veteránkách Jindra Papežová a Kačka Kučová v D 13-15.

Mapy a výsledky naleznete na webu http:// mcrrob08.ic.cz/.