O Sport Cup 2011 - Mistrovství ČR na krátké trati 144 MHz

Hostýnské vrchy vysoké jsou, aneb jak se běhá pod Bunčem.
Z Kroměříže jsme přivezli celkem 9 medailí a titul Mistryně ČR.

Téměř již tradičně jsme vyjeli začátkem května na Moravu, abychom se utkali o první mistrovské tituly, mistrovské body a nominaci na Mistrovství Evropy. Na programu byl závod Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 144 MHz, kterému předcházel závod zařazený do Národního žebříčku v pásmu 3,5 MHz na klasice. Pořadatelé z O-Sportu Kroměříž připravili ještě zpestření v podobě městského sprintu v orientačním běhu.
            Avizovaný závodní prostor v Hostýnských vrších (mapa Brdo) vzbuzoval úctu svým převýšením a zejména přes 100 m hlubokými údolími. Mohli jsme se jen dohadovat, zda u chaty Na Bunči budeme startovat a stavitel nás požene přes celou mapu někam k Roštínu, nebo zde bude cílový maják, a potom nás čeká po celou trať pěkné stoupání. Ten nakonec zvolil start asi 1 km severně od Bunče a u chaty postavil cíl. Čekalo nás tedy proběhnutí celého závodního prostoru tam a zpět. Po mapě se klikatily vrstevnice a kdo našel nějakou rovinu, tak jedině nakloněnou. Závodníci museli překonat několik hlubokých údolí a kopce se mnohde rozhodně nedaly vybíhat na jeden zátah. Tratě byly poměrně jednoznačné, jen pár závodníků (včetně mě) vybočilo z všeobecného postupu. Někde se vyplatily obíhačky, někde bylo jednodušší svah prostě vyškrábat. Velmi dobře zaběhla naše děvčata, která obsadila tři medailové pozice. Daniela Trpáková (D12) si doběhla pro zlato, Anna Oplová (D16) pro stříbro a bronzovou medaili získala Michaela Kučová (D14). Čtvrtá místa pak obsadili sourozenci Kateřina Papežová (D14) a Josef Papež (M12) a Jan Michalec (M50).
            Sobotní odpoledne vyplnil sprint v orientačním běhu v okolí kroměřížského fotbalového stadionu. Přes nástrahy trati v podobě plotů a neobvyklých umístění kontrol (např. v zahradě jedné z vilek) si pro druhé místo doběhli Eliška Kuncová (D20) a Jan Michalec (M50), třetí místo vybojovala Tereza Synková (D14).
            V neděli se konalo Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 2 m. Krátká trať se vyznačuje kromě menších vzdáleností také polovičními relacemi, tedy pouze 30 sec. To může být poměrně krátká doba, zvláště má-li se člověk přemístit tak, aby byl schopen řádně zaměřit. Mapa Tabarky odhalila, že terén je obdobně členitý, jako Brdo, jen s menším převýšením. I tak někteří závodníci měli problémy, aby vůbec našli všechny kontroly a doběhli v časovém limitu. Krátké vzdálenosti mezi kontrolami a údolí mezi nimi vyžadovaly vynaložení všech technických a taktických dovedností. Mě se podařilo vyrobit cca 10ti minutovou chybu hned v počátku, kdy jsem špatně změřil dvojku. Výborně se s nástrahami tratě poprala Kateřina Papežová, která zvítězila před Kateřinou Bžatkovou z Bílovic a další naší závodnicí Michaelou Kučovou. Tentokrát se nezadařilo Anně Oplové, která do cíle doběhla 10 sec před koncem 90ti minutového limitu. Na stupně vítězů tak vystoupil už jen třetí Miroslav Vlach (M50). Na čtvrtém místě v kategorii D35 doběhla Jindra Papežová.