Foxoring a Podzimní liška 2010

Poslední podzimní závody přinesly chebským „robákům“ řadu medailí. Tereza Synková dvakrát zlatá

Konec září a začátek října tradičně patří ukončení závodní sezóny letních sportů rádiový orientační běh nevyjímaje. Nás čekaly dva výlety do zajímavých oblastí, a to k Železnému Brodu a k Třebíči.
Foxoring Radčice
            Pořadatelský tým z TJ Turnov připravil radioorientační trojboj v jehož rámci se běželo Mistrovství ČR ve foxoringu. Foxoring je kombinací klasického orientačního běhu, kdy jsou kontroly nakreslené v mapě, a rádiového orientačního běhu, kdy z místa nakreslené kontroly je slyšet trvale vysílající vysílač o nízkém výkonu, který musí závodník pomocí přijímače dohledat. Kontroly se na foxoringu vyhledávají v libovolném pořadí a je na každém, jaký postup si zvolí. Dalšími disciplínami trojboje byl sprint, kde závodník vyhledával pět kontrol vysílajících ve 12ti sekundových relacích, a klasický orientační běh. Zde si všichni startující museli sami překreslit trať pro OB do své mapy.
            Závodilo se ve značně členitém terénu mezi obcemi Radčice a Jirkov za poměrně nepříznivého deštivého počasí. Jako první byl na řadě foxoring, protože někteří závodníci neabsolvovali celý trojboj a běželi jen tento mistrovský závod. Ostatní si po doběhu foxoringu mohli vybrat co poběží dál, zda sprint nebo orienťák. Nejdelší trať s 10ti kontrolami měli jako již tradičně muži, po osmi měly ženy a veteráni nad 40 let. Pro všechny kategorie se vyplatilo začínat hned vpravo od startu a vystoupat na nejvyšší kopec na mapě po silnici, nebo začít na kontrole uprostřed mapy proti startu a týž kopec vystoupat pak lesem. Trať pak vedla opět do údolí a na a za protější kopec na závěrečné kontroly.
            Mistrovský titul získala Tereza Synková v kat. D10-12, stříbrnou medaili vybojovala Anna Oplová (D13-15), pro bronzovou si na stupně vítězů došli Michaela Kučová (D13-15), Roman Borovička (M16-19), Miroslav Vlach (M40) a Ladislav Schejbal (M50). Na velk bedně byli ještě na pátém místě Martin Stárek (M10-12), Monika Procházková (D16-19), Petr Kunc (M20) a Eliška Kuncová (D20). V celkových výsledcích trojboje se nejlépe umístil Roman Borovička na šestém místě.

Mistrovství ČR foxoring : D13 - 1. Martina Dvořáková (GBM), 2. Anna Oplová, 3. Michaela Kučová (obě DCH).
Podzimní liška Rokytnice n/R.
            Naopak slunečné počasí nás přivítalo na Vysočině, kam jsme si zajeli na poslední závody národního žebříčku pořádané bílovickým oddílem ROB. Centrum soutěže v rekreačním středisku Březová u Rokytnice nad Rokytnou přímo na mapě Mařenka umožňovalo pořadateli umístit cíl přímo do areálu střediska. Jako první závod se běžel dvoumetr a nutno říci, že letos se dvoumetrům moc nedaří. Ačkoli většina kontrol byla na vyvýšených místech a s anténami dostatečně vysoko, všichni závodníci měli problémy se správným zaměřením směrů ke kontrolám a následně i s vlastní dohledávkou. Tomu také odpovídaly časy vítězů, který byly vysoko nad stanovenými směrnými časy. Závodníci startovali v hlubokém údolí a museli se dostat na vršek, aby vůbec byli schopni správně zaměřit. Zvlněný vysočinský terén a podmáčená půda zřejmě udělaly své a signály se točily jak vítr. Přesto chebští zaběhli dobře a zlatou medaili vybojovali Tereza Synková (D10-12), Anna Oplová (D13-15), Miroslav Vlach (M40) a Petr Čech (M50). Stříbro přidal Roman Borovička (M16-19), Michaela Kučová (D13-15) a bronz pak Kateřina Papežová (D10-12). Na čtvrtém místě doběhla Hana Hozmanová (D20) a pátou příčku obsadili Charlota Svatková (D10-12), Lucie Samuelová (D16-19) a Jiří Vlach (M20).
            Druhý závod v pásmu 80 m již problémy se zaměřováním nepřinesl a závodníci tak mohli ukázat své běžecké a orientační umění. Do tohoto závodu nemohl nastoupit Miroslav Vlach (M40), který si předchozího dne při doběhu do cíle pohmoždil koleno. Závodníci startovali uprostřed východního okraje závodního prostoru opět v údolí a pro mnohé to znamenalo po startu zabočit vlevo, vystoupat na kopec, na plošině vyhledat kontroly a přes údolí se vrátit do pravé části mapy a následně do cíle. Stavitel umožnil závodníkům vybrat si z více variant postupu jak v pořadí vyhledávaných kontrol, tak i mezi kontrolami samými. Zlatý úspěch z předchozího dne už nikdo z našich nezopakoval, takže jsme se museli spokojit s druhým místem Romana Borovičky a Anny Oplové, na třetí příčku dosáhli Tereza Synková, Michaela Kučová a Petr Čech. Čtvrtí doběhli Kateřina Papežová, Petr Kunc, Hana Najmanová (D20) a Jan Michalec (M50), na pátém místě pak Charlota Svatková, Martin Stárek (M10-12) a Vojtěch Papež (M16-19). Na šestém místě se shodným časem umístily Tereza Francková a Monika Procházková (D16-19).

Podzimní liška 144 MHz : D10 - 1. Tereza Synková (DCH), 2. Kamila Oppelová (AFK), 3. Kateřina Papežová (DCH).