Mistrovství ČR na klasice 2010

Mistrovství ČR v Novém Jičíně a v Praze přineslo chebským radioorientačním běžcům osm medailí. Kateřina Papežová a Roman Borovička se stali Mistry ČR na klasice.

Přelom měsíců srpna a září patřil tradičně Mistrovstvím České republiky v rádiovém orientačním běhu. Junioři, senioři a veteráni vyrazili na východ republiky do Nového Jičína, mladší a starší žáci a žákyně naopak do jejího středu, do Klánovic u Prahy. Obě mistrovství měla mezinárodní účast, v Novém Jičíně se objevili sportovci ze Slovenska, Polska, Litvy, Německa a Velké Británie, do Prahy přijela konkurovat našim děvčata ze slovenské Žiliny.
            Chebská výprava mířící přes 500 km daleko do Nového Jičína byla pouze desetičlenná, dalších 5 sportovců se nemohlo zúčastnit pro nemoc a pracovní, resp. školní povinnosti. Samotné závody probíhaly v těsné blízkosti města na mapách Roveň a Čerťák. Závodní prostor Roveň, kde se běžel mistrovský závod v pásmu 80 m, dělal čest svému jménu. Plochý terén s minimálním převýšením předpokládal velmi rychlý závod. Přestože kategorie M20 a M40 hledala stejné kontroly, díky poměrně vhodně zvoleným startovním koridorům začínali muži na jedničce a veteráni trochu netradičně na pětce. Postupy mezi dalšími kontrolami byly také odlišné s výjimkou poslední kontroly a postupu do cíle. V tomto závodu dosáhli na bramborové medaile Roman Borovička (M16-19) a Miroslav Vlach (M40-49).
            Závod v pásmu 2 m se naopak běžel v kopcovitém terénu, kde byly kontroly vytaženy až na okraje mapy. Také zde stavitel pomocí startovních koridorů rozdělil závodní pole tak, že postupy kategorií, které vyhledávaly stejné kontroly, byly různé. Na poměrně omezeném prostoru se ale nevyvaroval tzv. protiběhů, kdy se potkávají závodníci proti sobě v opačných postupech. Poměrně nečekaná byla kontrola č. 1, která byla umístěna v dlouhém a prudkém svahu. Junioři a muži se k ní dostávali přes vysoký hřeben, který museli nakonec stoupat dvakrát, pokaždé z jiné strany. Závod se povedl Romanovi Borovičkovi, který zvítězil a získal zlatou medaili, bronzovou přidala v ženách Eliška Kuncová.

Žákovské Mistrovství ČR v Praze prověřilo v lesích mezi Klánovicemi a Úvaly u Prahy žákovské naděje z osmi oddílů republiky. Chebská výprava čítající 9 závodníků (další dva byli s rodiči na dovolené v zahraničí) sebou vezla i tři nováčky. Závodní prostor „Vidrholec“ byl rozdělen na dvě poloviny železniční tratí Praha – Kolín. Sobotní závod v pásmu 2 m se běžel na severní části mapy. Převážně listnatý les v rovném prostoru s množstvím cest a průseků nahrával rychlým běžcům. Ovšem dvoumetr je na rovině dost zrádný, o čemž se přesvědčila řada favoritů. Trať nakonec svědčila našim závodnicím. Kateřina Papežová (D10-12) dosáhla nejrychlejšího času a zaslouženě zvítězila, dvě stříbrné medaile přidaly Tereza Synková ve stejné kategorii a Anna Oplová ve starších žákyních.
            Druhý závod v pásmu 80 m startoval na jižním okraji mapy u silnice Praha-Úvaly. Závodníky čekal přeběh až k železniční trati, potom postup přes celý závodní prostor na východní okraj, odkud se vraceli do středu mapy na maják a do cíle. Stejně jako první závod byly i zde kontroly poměrně dobře schované a závodníci si je museli doslova „vyhrabat“ v houštinkách. Také v tomto závodu jsme získali tři medaile, Kateřina Papežová byla tentokrát stříbrná, Tereza Synková a Anna Oplová si odvezly bronzové medaile. Z nováčků si nejlépe vedla Daniela Trpáková, která v konkurenci až o 3 roky starších závodnic obsadila páté a šesté místo.