MISTROVSTVÍ SVĚTA 2010

V pořadí již 15. mistrovství světa pořádá ve dnech 13-18.9.2010 na pobřeží Jadranu chorvatská radioamatérská organizace. Centrum soutěže je v Opatiji a závodními dny jsou středa 15.9. a pátek 17.9.2010. Letos budou náš oddíl ROB reprezentovat  hned tři sportovci: Eliška Kuncová (ženy), Roman Borovička (junioři), Miroslav Vlach (veteráni).

A jak jsme dopadli? Čtěte článek pro Chebský deník (vyšlo v sobotu 25.9.2010)

Mistrovství světa v ROB v Chorvatsku přineslo pro české barvy 18 medailí. Chebští závodníci Eliška Kuncová a Roman Borovička vybojovali tři stříbra a jeden bronz.

V pořadí již 15.mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu u připravili chorvatští pořadatelé v přímořském letovisku Opatija na pobřeží Jaderského moře. Poměrně vysoká účast téměř 400 závodníků z 33 zemí slibovala kvalitní konkurenci. Mimo zemí, které se světových šampionátů účastní pravidelně, se zúčastnili rovněž sportovci ze států, které na MS až tak často nevidíme - zástupce Izraele, Bosny a Hercegoviny nebo Španělska.
V rámci nejvyšší světové soutěže proběhlo také 1.mistrovství světa nevidomých, které se odehrálo na místním fotbalovém stadionu. Sportovci se zrakovým postižením z Německa, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a USA vyhledávali vysílače pomocí zaměřovacího přijímače za doprovodu vidoucího rozhodčího. Čas se měřil v okamžiku, kdy závodník vstoupil do kruhu kolem kontroly. Nejúspěšnější zemí bylo domácí Chorvatsko, které soutěže nevidomých pravidelně pořádá.
Česká republika vyslala na Istrii celkem 24 sportovců v juniorských, seniorských a veteránských kategoriích. Nejmladším českým účastníkem byla šestnáctiletá Pavla Horová v kategorii juniorek, nejstarším pak byl Karel Koudelka, který měřil síly v kategorii veteránů nad 70 let. Chebský oddíl měl hned trojí zastoupení. V kategorii D20 startovala Eliška Kuncová, v juniorech Roman Borovička a na své poslední vystoupení na MS v kategorii M40 se těšil Miroslav Vlach.
Již předchozí třídenní tréninkový kemp a oficiální trénink ukázal, že závodníci budou mít problémy zejména v pásmu 144 MHz. Antény vysílačů s horizontální polarizací, které se na našich domácích závodech vytahují do výšky 3-4 m nad úroveň terénu, zde byly stěží ve dvou metrech. To, společně s členitým terénem, způsobilo, že signál se různě tříštil a odrážel a nebylo snadné vysílač správně zaměřit. Výkony jednotlivých vysílačů se od sebe mírně lišily, takže i na odhad vzdálenosti podle síly signálu se nedalo příliš spoléhat.
Oba závodní prostory byly v horských partiích nedaleko vesnice Delnice. Naši reprezentanti ve své přípravě nic nezanedbali a v červenci se v této lokalitě zúčastnili mezinárodní závodů v orientačním běhu. Poměrně hodně členitý terén s množstvím závrtů a kamenitý podklad vybízel k maximálnímu využívání cest, zejména těch zpevněných.
První závod, kde všechny ženské kategorie a veteráni M40 běžely pásmo 3,5 MHz a všechny zbylé mužské kategorie pásmo 144 MHz, se běžel na mapě Lividraga. Ženy (D21) trochu nezvykle běžely 5 kontrol, když tato „výsada“ byla dosud vyhrazena mužům v kategoriích M21 a někdy i M40. Závodníci startovali na severovýchodním okraji závodního prostoru, poté, co nalezli náběhovou kontrolu na severním okraji, stočili se na jih a postupně „sesbírali“ zbylé kontroly až do cíle. Pásmo 3,5 MHz mělo všechny kontroly před cílem, pro muže a juniory na dvoumetru byla připravena ještě jedna kontrola až za cílem v jihozápadním koutu závodního prostoru.
Závod přinesl pro české barvy devět medailí včetně titulu mistryně světa v juniorkách pro Pavlu Horovou z Pardubic. Stejnou příčku obsadila v kategorii D35 Jitka Šimáčková a juniorky svým výkonem přispěly ke třetímu zlatu v soutěži družstev. Roman Borovička doběhl na výborném pátém místě a jeho družstvo juniorů si na stupně vítězů došlo pro bronzovou medaili. Také družstvo žen s naší Eliškou Kuncovou zaběhlo výborně a Eliška si po prvním dnu na krk zavěsila stříbro. Miroslav Vlach podal standardní výkon a doběhl na 30.místě ze sedmapadesáti startujících. Družstvo veteránů kategorie M40 skončilo na 6.místě.
Volný den byl ve znamení výletu do Puly a Poreče, ale také mraků a navečer i deště. Vzhledem k tomu, že pršelo celou noc a déšť nepřestával ani ráno a dopoledne, bylo jasné, že druhý závod, a to zejména dvoumetr (144 MHz) bude extrémně náročný. Závodní prostor Crni Lug byl v porovnání s Lividragou o mnoho členitější s daleko horší prostupností. Uprostřed sice byly louky s řadou remízků, ale ani ty nebyly moc běhatelné. Všichni závodníci vybíhali do vytrvalého deště a nevypadalo to, že se počasí mělo jakkoli zlepšit. Dvoumetr skutečně neměřil, bylo často dílem náhody, že se závodníkům vůbec podařilo zaměřit správný směr. Navíc v průběhu závodu rapidně klesl výkon vysílače na kontrole č. 1 a v důsledku zatečení vody do anténního konektoru přestal na 15 minut vysílat i vysílač na trojce. Závodníci startující v pásmu 3,5 MHz takové problémy neměli, ale i jim vytrvalý déšť stěžoval přesné zaměření a postup na trati. V tomto závodě prokázali naši muži již 13 let trvající neporazitelnost na MS/ME, když turnovský Martin Baier doběhl na 1.místě a na 3.místě ho jistil Jakub Oma. Celkově pátou zlatou pro Českou republiku pak získalo družstvo mužů. Další medaile přidali naši sportovci v soutěži družstev, a tak se chebští Roman Borovička a Eliška Kuncová mohli radovat ze stříbrných medailí. Miroslav Vlach pokazil střední část závodu, když nemohl dohledat vysílač č. 3 a č. 1. Nakonec „utopil“ v hustém dešti přijímač a do cíle doběhl 3 vteřiny po limitu.
Česká republika skončila v hodnocení národů na 3.místě za Ukrajinou a Ruskem. Alespoň po jedné medaili si z 15. světového šampionátu odvezli sportovci celkem ze 17ti států.