5 dnů ROB 2010

Prázdninové 5ti denní závody přinesly chebským závodníkům řadu medailí. Nejvíce ale bramborových. (článek pro Chebský deník)

Tradiční prázdninové pětidenní závody v rádiovém orientačním běhu se letos konaly v krásných lesích v blízkosti Rabštejna nad Střelou. Centrum soutěže bylo ve Škole v přírodě Sklárna a pořadatelé přivítali na 170 závodníků ze Slovenska, Německa, Francie, Polska, Ruska, Litvy a Česka. Na programu bylo mezinárodní mistrovství ČR ve sprintu a ve štafetách, dále závody v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz a závod ve foxoringu. Pro juniory, seniory a veterány byly dva klasické závody v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz rovněž nominačními závody na Mistrovství světa 2010, které se koná v chorvatské Opatiji.
            Chebská výprava čítala 21 závodníků téměř ve všech věkových kategoriích od mladších žáků až po veterány. Chebáci získali celkem17ti medailí a k tomu přidali dalších 11 čtvrtých míst.
            Mezinárodní mistrovství ČR ve sprintu otevíralo celé pětidenní závody. Sprint se běhá stejně jako štafety na 12 sec relace, tzn., že vysílače vysílají pouze 12 sec a za jednu minutu se prostřídá všech pět. Závodníci vybíhají koridorem do závodního prostoru na „pomalé vysílače“, po jejich vyhledání běží na diváckou kontrolu a probíhají koridorem na druhý okruh, kde hledají „rychlé vysílače“ (rozdíl je dán v rychlosti vysílání znaků morseovy abecedy). Nejvíce kontrol měli tradičně muži, kteří jich vyhledávali dohromady jedenáct, nejméně pak mladší žáci a žákyně po 6 kontrolách. Pro stříbro si v juniorech doběhl Roman Borovička, pro bronz v mladších žákyních Kateřina Papežová. Těsně pod stupni vítězů zůstali Anna Oplová (st.žákyně), Tereza Francková (juniorky), Tomáš Lahučký (ml.žáci) a Miroslav Vlach st. (veteráni).
            Klasika v pásmu 3,5 MHz se běžela v blízkosti Plas na mapě Brtník. Stavitel trati zde nezvolil příliš šťastně umístění startu a cíle a následně i několika kontrol, takže např. muži a veteráni (M40) měli postup po dlouhých rovných cestách v délce kolem 4 km. Na rozdíl od rychlejších závodů má klasika minutové relace, takže je dost času vysílače zaměřit a zakreslit směry do mapy. Žákovské kategorie se naopak musely vypořádat s překážkou v podobě rozsáhlého hustníku, kolem kterého měly rozmístěny kontroly. To se povedlo Tereze Synkové (ml.žákyně), které v tomto závodu zvítězila. Třetí místa vybojovali Kateřina Papežová v téže kategorii, dále Roman Borovička a Eliška Kuncová (ženy). Na čtvrtém místě skončil Miroslav Vlach st.
            Mezinárodní mistrovství ČR ve štafetách přilákalo celkem 41 tříčlenných štafet, nejvíce, jedenáct, jich bylo přihlášeno v kategorii seniorů. Štafety se běhají stejně jako sprint na 12ti sec relace a na dva okruhy. Veliká louka, kterou pořadatelé zvolili jako prostor startu, předávky a cíle, umožňovala přehledný start, průběh do druhého kola přes diváckou kontrolu a doběh přes maják do předávacího území a u posledních úseků do cíle. Pro chebské barvy získaly medaile dvě dívčí štafety ve složení Tereza Synková, Kateřina Papežová a Michaela Kučová (st.žákyně), které doběhly na druhém místě, a ve složení Tereza Francková, Anna Oplová, Kateřina Kučová (juniorky), které skončily třetí. V nemistrovské kategorii MIX si pro první místo doběhla štafeta ve složení Tomáš Lahučký, Vojtěch Papež a Jan Michalec.
            Druhý klasický závod, tentokrát v pásmu 144 MHz se běžel nedaleko Kaznějova na mapě Železnice. Stejně jako na mapě Brtník stavitel nezvolil příliš šťastně místo startu a cíle a od toho se odvíjela i celá koncepce trati. Převaha postupů po cestách zvýhodňovala rychlé běžce a neskýtala příliš technických řešení. Pořadatel také zanedbal možnost náhlé změny počasí a přijímače odevzdané na startu si museli závodníci před deštěm zachraňovat sami. V tomto závodu byla chebská výprava nejúspěšnější, když zlaté medaile vybojovali Kateřina Papežová, Roman Borovička a Eliška Kuncová. Třetí místo přidal Honza Michalec (veteráni) a dvě bramborové medaile patří Tereze Synkové a Aničce Oplové (st.žákyně).
            Poslední závod ve foxoringu, kombinace klasického orientačního běhu a rádiového orientačnío běhu, startoval handicapovým způsobem, tj. závodníci se vydávali na trať v časových odstupech podle součtu předchozích etap. Ve foxoringu má závodník na mapě nakreslená kolečka, ze kterých je slyšitelný slabý vysílač. Tento vysílač může i nemusí být v kolečku. Závodník si volí libovolné pořadí vyhledávání a po doběhu do „kolečka“ naladí příslušný vysílač a podle přijímače jej musí dohledat. V tomto posledním závodu vybojoval medailovou pozici pouze Miroslav Vlach st., který doběhl na 3.místě, dvě čtvrtá místa přidaly Kateřina Papežová a Anička Oplová.
            Celkové výsledky 5ti denních závodů (součet časů a vyhledaných kontrol za všechny závody mimo štafet) přinesly chebským sportovcům stříbrnou medaili, kterou získala Kateřina Papežová, a dvě bronzové, které si odvezly Tereza Synková a Eliška Kuncová. Na čtvrtých místech skončili Tomáš Lahučký a Miroslav Vlach st. a pátou příčku obsadily Anička Oplová a Charlota Svatková (ml.žákyně).
            Současně také probíhala soutěž družstev, kdy se sčítaly výsledky ze všech závodů z žákovských – juniorských a seniorských – veteránských kategorií. Konečné třetí místo vybojovalo družstvo ve složení Anička Oplová, Roman Borovička a Miroslav Vlach st.
            Současně byla uzavřena nominace na MS 2010 ve veteránských kategoriích. Z našeho oddílu se na Jadran podívá Miroslav Vlach st., který bude závodit v kat. M40, po úspěšných nominačních závodech ve slovenském Pezinku jej ještě doprovodí Eliška Kuncová (ženy) a Roman Borovička (junioři).