Co je ROB
Rádiový orientační běh je disciplína, při které závodník pomocí zaměřovacího přijímače případně mapy a buzoly vyhledává vysílače ukryté v neznámém terénu a vysílající v pravidelných relacích znaky morseovy abecedy. Složité ? Ani ne, jen do toho proniknout.
Vysílače ROB, kterých je nejvíce pět, vysílají znaky morseovy abecedy MOE, MOI, MOS, MOH, MO5, po dobu jedné minuty a v pořadí za sebou, tedy 1 minutu v pětiminutovém intervalu. Závodník musí určený počet vysílačů ( podle věkové kategorie ) tj. 2-5 najít v určeném časovém limitu a vrátit se do cíle, na který jej navádí šestý vysílač, maják, který vysílá znaky MO, a to trvale.
Závody probíhají v pásmu 3,5 MHz ( 80 m = KV ) a v pásmu 144 MHz ( 2 m = VKV ), kde se používají různé zaměřovací přijímače a i technika zaměřování je rozdílná. Náklady na pořízení jedné zaměřovací soupravy (dva přijímače, sluchátka, příp. nabíječka a měřák ) činí cca 8 tisíc korun, sportovci mají zaměřovací techniku vypůjčenu od oddílu.
Sportovci se rozdělují do kategorií dle věku a pohlaví na žáky a žákyně do 7 let, do 9 let (MD 9), dále na MD 10-12, MD 13-14, dorostenecké a juniorské kategorie jsou MD 15-16 a 17-19, seniorské MD 20 - , veteránské pak u mužů M 40, M 50, M 60, M70, u žen D 35, D 50, D60.
Mimo klasické tratě se běhá rovněž krátká trať (1/2 minutová relace), sprint (12 sec relace), dlouhá trať, noční závod, štafety a foxoring (kombinace ROB a OB).
Proč běhat ROB?
Pro ty, kteří se chtějí podívat na to, jak se běhá ROB v Rusku (ale i jinde na světě včetně našich končin), tak zde jsou odkazy na pohyblivé obrázky včetně záběrů z MS v Kazachstánu 2014:
ENG version of Film: http://youtu.be/tl4HztSY8Mo
download of video HD file: http://ardf.club/#movie