2. mistrovství světa žáků a dorostu 30.6. - 4.7.2018 Doksy

Mistrovství světa žáků a dorostu 2018 - Doksy

Kraj kolem Máchova jezera hostil na přelomu června a července již druhé mistrovství světa žáků a dorostu, které plynule navázalo na předchozích 17 ročníků mistrovství Evropy.

Česká výprava se skládala z 20 závodníků + 2 náhradníků a 4 členů realizačního týmu. Náš oddíl zastupoval celý realizační tým: Mirek st., Vlasta, Mirek ml. a Jirka, závodníci v kat. D16 - Petty a Špageta, M16 - Wyba a Puštík, M14 - Pulec a náhradníci Mlčoch (D16) a Laura (D14), která nakonec běžela poslední závod za Věrku, která musela z rodinných důvodů odjet.

Účast na mistrovství byla obdobná jako v minulých letech - cca 130 závodníků z 11 států : GER, POL, LTU, RUS, UKR, MOL, RUM, SVK, SLO, CRO, CZE. Nejpočetnější výpravy byly tradičně z Ruska, Ukrajina a Česka.

Česká výprava získala 4 individuální zlaté medaile a tedy i 4 tituly mistra světa, další čtyři zlaté přibyly v soutěži družstev. K tomu jsme přidali 3x individuální stříbro a ještě jedno za družstva a konečně 4 bronzové v jednotlivcích a 2 v družstvech. Celkem to dělá 18 medailí - 8x zlato, 4x stříbro a 6x bronz.

Článek pro Chebský deník:

Na 2.mistrovství světa žáků a dorostu v ROB vybojovala Petra Liďáková stříbrnou medaili.  Chebští závodníci si domů přivezli tři zlata, dvě stříbra a dva bronzy.

V pořadí druhé Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu, které navazuje na předchozích 17 ročníků Mistrovství Evropy se konalo v okolí Máchova jezera v Doksech. Celkem 117 závodníků a závodnic z 11 zemí (CRO, GER, LTU, MDA, POL, ROM, RUS, SVK, SLO, UKR, CZE) soutěžilo ve věkových kategoriích do 14 a do 16 let. Na programu byly závody v pásmech 3,5 MHz a 144 MHz a sprint. Českou výpravu reprezentovalo 21 sportovců a 4 členové realizačního týmu. Chebský oddíl byl zastoupen jednak kompletním realizačním a trenérským týmem – Vlasta, Miroslav, Jiří a Miroslav st. Vlachovi, jednak nominovanými závodníky v kategorii D16 – Petra Liďáková, Nela Stahlová, D14 – Laura Gillarová, M16 – Jan Trpák, Samuel Svatek, M14 – Petr Král. Jako náhradnice v kat. D16 byla na soutěži přítomna Dominika Daňková. Další závodníci byli z oddílů ROB Pardubice, Praha, Fox klub, Bílovice n/Sv., Česká Skalice, Kamýk n/Vl.
Prvním závodem byl závod v pásmu 3,5 MHz, který se běžel nedaleko České Lípy na mapě Sosnová. Trať nabízela dva možné postupy v pořadí vyhledávání kontrol, které si závodník po startu a prvotním zaměření volí sám. Oba dva postupy byly v podstatě rovnocenné a záleželo na tom, jak rychle se pro ten který začátek sportovec rozhodne, aby neztrácel čas váháním. Písčitý podklad, místy zarostlý terén a nízké skalky činily závod obtížným jak běžecky, tak i orientačně. Kromě soutěže jednotlivců se výsledky počítaly i do soutěže družstev a česká výprava v tomto závodu získala celkem 6 medailí (4-0-2). Z chebských si v soutěži družstev na zlato dosáhl Petr Král (M14) a na bronz Jan Trpák a Samuel Svatek (M16).
Ve druhém závodním dnu se běžel pouze závod jednotlivců ve sprintu. Tento závod se běhá v pásmu 3,5 MHz, přičemž relace vysílání jednotlivých vysílačů kontrol nejsou jednu minutu jak u klasických závodů, ale pouze 12 sekund. Závodilo se v těsné blízkosti Doks u Lesního hotelu a Poslova mlýna. I zde se čeští závodníci nedali zahambit a přidali 3 medaile (0-1-2). Nejlepšího chebského umístění zde dosáhl sedmý Petr Král.
Posledním závodem byl dvoumetr (závod v pásmu 144 MHz), který se běžel na mapě Spáleniště I. Cílová aréna byla ve stejném prostoru jako předchozího dne na sprintu, na start se jelo asi 3 km na jihovýchod. Rovněž zde dal stavitel závodníkům možnost volby poté, co téměř všichni začali na první náběhové kontrole. Rovinatý terén s písčitým podkladem a velice mírným zvlněním našim závodníkům celkem seděl a v poslední den soutěže vybojovali 9 medailí (4-3-2), v dívčích kategoriích dokonce děvčata obsadila všechna tři (D14) resp. první dvě (D16) místa. Všichni chebští závodníci tak získali cenné kovy : Petra Liďáková individuální stříbro a s Nelou Stahlovou zlato v družstvech, zlato v družstvech si odvezla i Laura Gillarová, která startovala pouze v tomto závodě jako náhradník za Věru Staňkovou, stříbrnou medaili za družstva dostal i Petr Král a bronzovou z téže soutěže Jan Trpák a Samuel Svatek.
Česká republika ziskem osmnácti medailí (8-4-6) v soutěži národů zvítězila před druhou Ukrajinou a třetím Ruskem. Chebský oddíl si tak domů přivezl sedm medailí, tři tituly mistra světa a jeden titul vicemistra světa.