42.ročník Kysuca Cup 15-17.6.2017

Victoria Maierová a Petr Král zvítězili ve 42.ročníku Kysuca Cup

Již podruhé během tří let se konaly závody českého národního žebříčku v rádiovém orientačním běhu na Slovensku. Pořadatelé ze slovenského klubu ROB z Kysuckého Nového Města připravili na písčitých rovinách porostlých borovými lesy nedaleko česko – slovenských hranic u Šaštína- Stráže tři závody. V sobotu dopoledne se běžel sprint v pásmu 80 m, odpoledne pak závod v pásmu 2m. Neděle patřila opět závodu na osmdesátce, tentokrát na klasice. Chebská výprava čítala 20 závodníků, pro žáky a dorostence se jednalo o poslední nominační závody před mistrovstvím světa. Rovinatý terén s množstvím kolmých cest a průběžný les nahrávaly rychlým běžcům před technickými typy.

Závod ve sprintu se jako obvykle běžel na dva na sebe navazující úseky, v nichž závodníci vyhledávali vždy tři až pět kontrol. Celková délka závodu se pohybovala kolem 3,5 km pro dospělé, vítěz v kat. M20 ji absolvoval za  15 minut. Z chebských vybojovala zlato Laura Gillarová (D12), stříbrnou medaili vyběhli Victoria Maierová (D12), Petr Král (M12) a Alena Pátková (D60), bronz pak Daniela Šimáčková (D12), Daniel Svatek (M16) a Miroslav Vlach (M50) , na čtvrtém místě skončila Petra Liďáková (D16).

Odpolední dvoumetr nebyl technicky a ani takticky příliš náročný, nicméně za takového stavu stačila jedna chyba, ztráta jedné relace, a závodník se odsunul z předních pozic  do středu nebo až na konec výsledkové listiny. Kdo šel bez chyby a měl štěstí při dohledání kontrol i mimo relaci, tak měl výraznou šanci na vítězství.  Z tohoto závodu jsme získali dvě zlata, a to Barbora Doubravová (D12) a Jan Trpák (M14), na druhém místě doběhli Anna Chárová (D12), Petra Liďáková (D16), na třetím Nela Stahlová (D16) a Alena Pátková (D60) a čtvrté místo obsadil Samuel Svatek (M16).

Nedělní osmdesátka byl desetikilometrový „běžák“ z jednoho konce mapy na druhý a zpět. Oproti předchozím závodům byly dvě kontroly umístěny trochu jinak. Jednička byla u osamělého stromu na pasece a trojka v nízkém borovém porostu (hustníku). Právě umístění kontroly č.3 se vymstilo Mirkovi Vlachovi, který ji mimo relaci minul asi o 20 m a musel se na ni vracet. Stálo ho to 4 minuty a tím i medailové umístění. Na to naopak dosáhli první Victoria Maierová (D12), Petr Král (M12) a Daniel Svatek (M16), druhá Laura Gillarová (D12) a třetí Barbora Doubravová (D12) a Alena Pátková (D60). Bramboru pak získali Samuel Svatek (M16) a Miroslav Vlach (M50).

V celkovém hodnocení všech tří závodů zvítězili Victoria Maierová a Petr Král, druhá byla Laura Gillarová, třetí místo obsadili Petra Liďáková, Alena Pátková a Daniel Svatek.

Těmito závody byla ukončena i nominace na Mistrovství světa žáků a dorostu, které se koná na přelomu června a července ve slovenských Turčianských Teplicích. Z našeho oddílu se nominovali: M16 - Daniel Svatek, Samuel Svatek, M14 - Jan Trpák, D16 - Petra Liďáková, Daniela Trpáková, Kateřina Stárková, náhradník Nela Stahlová.