6 medailí ze 17. mistrovství světa z kazachstánského Burabay přivezli Blanka a Mirek

Blanka Adámková a Miroslav Vlach přivezli ze 17.mistrovství světa v ROB v Kazachstánu šest medailí.

Na 17.mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu se čeští sportovci vypravili do téměř 5 tisíc kilometrů vzdáleného Kazachstánu, konkrétně do města Burabay ležícího u rezervace na břehu jezera Borovoje. Mezi členy české reprezentace byli i chebští závodníci Blanka Adámková a Miroslav Vlach. Na programu mistrovství byly 4 závody, při kterých se rozdávalo 6 sad medailí – 4x za individuální výkony a 2x za soutěž družstev.

Větší část reprezentace se zúčastnila od 3.9.2014 přípravného kempu, kde byly připraveny závody v pásmu 144 a 3,5 MHz, sprint a foxoring. Zbylá, menší, část reprezentace dorazila na asijský kontinent v sobotu 6.9.2014.

Oficiální trénink byl jako obvykle krátký a dvě a dvě kontroly mnoho neukázaly, snad jen to, že jsme na východě (nebo na Balkánu, tam mají podobné vysílače).

Takže alespoň skupinové foto...

Prvním testem připravenosti všech cca 280 sportovců ze 33 zemí byl závod v pásmu 3,5 MHz pro veteránské kategorie a v pásmu 144 MHz pro juniorské a seniorské kategorie. Pořadatel vybral poměrně rovný terén s menším množstvím skalek a s několika většími bažinami, které byly naštěstí vyschlé díky tomu, že v oblasti již delší dobu nepršelo.Maďarský stavitel postavil velmi rychlý závod a každá chyba znamenala propad ve výsledkové listině. Mirek, na rozdíl od Blanky, která doběhla na 13.místě, téměř žádné chyby na trati neudělal a doběhl pátý. V soutěži družstev pak získali oba shodně bronzovou medaili. Po prvním závodu měla česká reprezentace na svém kontu 4x zlatou, 2x stříbrnou a 4x bronzovou medaili.

Komentář:
Startoval jsem ve třetí rundě téměř na konci startovního pole. Po vyběhnutí ze startovního koridoru jsem naběhl na průsek a ve třetí minutě jsem kreslil směry jedničky, dvojky a trojky. Po zákresu čtyřky a pětky v páté minutě jsem asi půl minuty váhal, zda nevyrazit na dvojku, která mohla být relativně blízko za kolečkem, ale silná jednička (tu jsme nehledali) mne přesvědčila, že tomu tak není. Vrátil jsem se na směr na trojku a potom už jen co nejrychleji a co nejvíce rovně běžel borovým lesem. Bažiny byly naštěstí suché a poznaly se listnatým podrostem. Všechny kontroly jsem našel v relaci nebo těsně po ní. Páté místo bylo výborné, na trati jsem mohl ztratit tak 2,5 minuty.

Doběh do cíle v pásmu 80 m

Po prvním závodu následoval den volna. Pořadatel nabízel výlet do Astany, ale protože jsme měli v plánu město navštívit až při odjezdu domů, většina strávila den výletem po okolí. My jsme jeli na vypůjčených kolech (jestli se tomu tam dalo vůbec říkat - cena 2000 tenge za jedno kolo na den) kolem jezera Borovoje - celkem jsme najeli asi 23 km.

Jelo se jak o závod ...

Druhý závod se běžel ve skalnatém terénu s větším převýšením, za velmi chladného počasí a za drobného deště. Soutěžní pásma byly tentokrát opačně, takže na veterány čekal závod v pásmu 144 MHz a ostatní závod v pásmu 3,5 MHz. S ohledem na údajnou nebezpečnost terénu předseda mezinárodní jury tratě zkrátil, což se projevilo tím, že např. doběhové časy v pásmu 3,5 MHz se pohybovaly kolem 25-30 minut místo obvyklých 40-60 minut. Při tak krátkém závodě se jakákoli nepřesnost při postupu nebo dohledávce dá již obtížně dohonit. Jak Blanka, tak i Mirek doběhli na 9.místě, v soutěži družstev jim tato umístění stačila na bronzovou a stříbrnou medaili. Druhý závodní den přinesl českým barvám tři zlaté, dvě stříbrné a šest bronzových medailí.