Štramberské uši, Trúba a 12 medailí

Pro další sportovní úspěchy vyrazili chebsší radioorientační běžci do moravského městečka Štramberk nedaleko Nového Jičína. Před 18ti lety zde získala titul Mistra ČR tehdy třináctiletá Jana Slaninová a bylo tedy na co navazovat. Na programu byl klasický závod v pásmu 144 MHz a Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 3,5 MHz. Krátká trať se od klasické liší jak svou délkou (cca 1/2 - 2/3 vzdálenosti), tak délkou relací jednotlivých vysílačů, kdy na klasice jsou relace minutové a na KT jsou 30ti sekundové.

Pořadatel zvolil výhodnou variantu s ubytováním na okraji závodního prostoru v rekreačním středisku Kateřina. Odpadla tedy doprava závodníků na start a z cíle. Na start se chodilo pěšky do vzdálenosti cca 1,5 km, cíl byl uprostřed rekreačního střediska.

Při závodě v pásmu 144 MHz se na výsledcích podepsal členitý terén, i když převýšení nebylo nikterak výrazné, u žákovských kategorií pak i skutečnost, že na postupu bylo nutno proběhnou chatovou osadou a někteří měli problém se správně strefit mezi ploty. Zlatou medaili si vyběhli Daniela Trpáková (D14), Jan Trpák (M12), stříbrnou medaili vybojovali Kateřina Papežová (D16), Samuel Svatek (M12) a Miroslav Vlach (M50), bronz potom Blanka Adámková (D35). Charlota Svatková (D16) doběhla čtvrtá a Tomáš Lahučký obsadil páté místo.

Odpoledne jsme v rámci KPČ (kulturně poznávací činnost) navštívili samotné městečko Štramberk, jeskyni Šipku a vystoupali na štramberskou Trúbu, tedy věž místního hradu. Na náměstí se konal sraz veteránů – automobilů, takže bylo stále na co se dívat. Samozřejmě jsme nezapomněli na „štramberské uši“, což jsou perníkové kornouty připomínající slavné vítězství štramberských nad tureckými nájezdníky, které skončilo uřezáním uší porazeným.

Mistrovství ČR na krátké trati se běželo v témže závodním prostoru, ale z opačné strany než předchozí závod. Závodníci startovali z údolí a na první kontrolu museli vystoupat cca 70 výškových metrů. Závod byl poměrně rychlý, zejména v závěrečné fázi, kdy se sbíhalo zpět do centra soutěže od nejvyššího vrcholu. Tituly Mistra ČR a zlaté medaile vybojovaly Daniela Trpáková a Kateřina Papežová. Obě dvě tak potvrdily svou nominaci na Mistrovství Evropy žáků a dorostu, které proběhne v ½ července v Bulharsku. Stříbrné medaile získali Charlota Svatková, Samuel Svatek a Miroslav Vlach, bronzová opět připadla Blance Adámkové. Páté místo pak obsadil Jan Trpák.

Celkové výsledky jsou v sekci "závody odjinud - národní žebříček".

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //