Národní žebříček - Ráztoka - Hostýnské vrchy 9-11.5.2014

Hostýnské vrchy  – zlato, stříbro a bronz do Chebu

Hostýnské vrchy se svou dominantou hradem Hostýn přivítaly závodníky z celé České republiky a ze Slovenska na O-sport Cupu, soutěži v rádiovém orientačním běhu zařazené do národního žebříčku ČR a současně vypsané jako nominační závody na Mistrovství Evropy žáků a dorostu, které se koná v Bulharsku, a na Mistrovství světa, které pořádá Kazachstán. Z chebské výpravy se boje o nominační body týkaly Daniely Trpákové a Petry Liďákové (D14), Daniela Svatka (M14), Kateřiny Papežové a Charloty Svatkové (D16), Tomáše Lahučkého, Josefa Papeže a Martina Stárka (M16), kteří bojovali o účast na MEŽD, a Blanky Adámkové (D35) a Miroslava Vlacha (M50), kteří mají ambice zúčastnit se MS.

Závodníky čekaly náročné tratě ve velmi kopcovitém terénu v okolí obce Rusava. Pořadatel zvolil formu dvou závodů v různých pásmech, takže polovina startovního pole běžela pásmo 3,5 MHz (80 m) a druhá polovina pásmo 144 MHz (2m). S sobotu tedy běžely žákovské,  dorostenecké a starší veteránské kategorie osmdesátku a juniorské, seniorské a mladší veteránské kategorie dvoumetr, v neděli tomu bylo naopak. Sobotní tratě byly postaveny tak, že i při čtyřech kontrolách dávaly možnost volby pořadí a postupů, např. v kat. M50 běželo prvních pět závodníků čtyři různá pořadí vyhledávání kontrol.  První závodní den byl úspěšný pro Danielu Trpákovou, která doběhla na druhém místě, a pro Kateřinu Papežovou, který vybojovala zlato.

Nedělní závod byl o něco jednodušší na volbu pořadí, protože středem závodního prostoru se táhl vysoký hřeben, a bylo tedy logické vyhledávat nejprve kontroly na jedné straně hřebenu, poté je překonat a najít kontroly na jeho druhé straně a poté seběhnout do cíle. Přesto závodníci na trati nastoupali, obdobně jako v prvním závodu, cca 200-250 výškových metrů. Na stupně  vítězů tentokrát vystoupali Miroslav Vlach, který ve veteránech doběhl druhý, a v kategorii M12 Jan Trpák, který na republikové soutěži poprvé zvítězil a odnesl si tak zlatou medaili, a Samuel  Svatek, jehož bronzová medaile rovněž patří k první z celostátní soutěže. Na čtvrtých místech skončily Daniela Trpáková, Kateřina Papežová a Blanka Adámková.