5ti denní závody v Třešti - 30 medailí do Chebu

Červencové 5ti denní závody v ROB v Třešti přinesly chebským závodníkům 30 medailových umístění.

Petra Liďáková, Daniela Trpáková, Blanka Adámková a Miroslav Vlach získali tituly Mistr ČR.

Tradiční prázdninové pětidenní závodění nás tentokrát přivedlo na Vysočinu, do rodiště představitele známé postavičky PANA TAU Oty Šimánka, do městečka Třešť u Jihlavy. Pro závodníky byly připraveny tři Mistrovství republiky, a to ve foxoringu, sprintu a štafetách, a dva klasické závody v pásmu 144 MHz a 3,5 MHz. Soutěže se zúčastnilo na 180 závodníků z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Ruska. Dosažené výkony z individuálních závodů se sčítaly a na konci celých Pětidenních byly též vyhlášeny celkové výsledky. Chebská výprava čítající 17 závodníků vybojovala pět titulů Mistra ČR, k tomu dalších 11 zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové medaile.

Závod ve foxoringu představuje kombinaci rádiového orientačního běhu a klasického orientačního běhu. Závodníci běží podle mapy a z vyznačených míst musí podle zaměřovacího přijímače dohledat vysílač s malým výkonem. Závodilo se nedaleko Třešti v okolí kopce Malý Špičák. Svůj první titul Mistra ČR zde vybojoval Miroslav Vlach (M50), stříbro získala Eliška Kuncová (D20) a Blanka Adámková (D35), bronzovou medaili vyběhli Tomáš Lahučký (M14) a Jan Michalec (M50). Na čtvrté příčce skončili Jan Trpák (M12), Petra Liďáková (D12) a Kateřina Papežová (D16).

Závod v pásmu 144 MHz se běžel v obdobném terénu v okolí vrchů Velký Špičák a Velké Javoří. Stavitel umístil start pod kopec, což pro téměř všechny závodníky znamenalo nejprve vyšplhat cca 60 výškových metrů a teprve poté rozměřit jednotlivé kontroly. I když by se zdálo, že z kopce se zaměřuje nejlépe, není to vždy pravda a kontroly schované na odvrácených svazích nebo v údolích některé závodníky poměrně „povodily“. V tomto závodu zopakoval vítězství Miroslav Vlach, na nejvyšší stupeň se postavili dále Petra Liďáková, Daniela Trpáková (D14) a Jan Trpák. Druhé místo vyběhla opět Blanka Adámková a oproti prvnímu závodu si polepšil o jednu příčku Tomáš Lahučký. Páté místo v kategorii M16 vybojoval Martin Stárek.

Mistrovství ČR ve sprintu se odehrálo v prostoru obce Pávov u Jihlavy. Závodníci musí při tomto typu závodu zaměřit vysílač během 12ti vteřin. Běží se dvoukolově, přičemž v každém kole se vyhledávají jiné kontroly. Mistrovský titul si opět připsal Miroslav Vlach, pro zlato si na stupně vítězů došli i Petra Liďáková, Daniela Trpáková a Blanka Adámková. Další medaili, bronzovou,  si na krk zavěsili Tomáš Lahučký, za stupni vítězů zůstali Jan Trpák na čtvrtém a Tereza Synková (D16) na pátém místě.

Na závod v pásmu 3,5 MHz se závodníci vypravili na Čeřínek. Většina závodníků musela proběhnout kolem sjezdovky, seběhnout několik údolí a překonat několik stoupání na vršky poměrně členitého terénu. Stavitel některé z kategorií poslal startovním koridorem téměř na opačnou stranu ideálního postupu, což mělo zásadní vliv na rozhodování o pořadí vyhledávaných kontrol. Již čtvrté vítězství získal Miroslav Vlach, stejného umístění dosáhli Petra Liďáková a Blanka Adámková, druhý doběhl Tomáš Lahučký, třetí Jan Michalec, čtvrtý Jan Trpák a pátá Daniela Trpáková.

Celkového vítězství se tak zaslouženě dostalo Miroslavu Vlachovi, Blance Adámkové a Tomáši Lahučkému, jako druhé skončily Petra Liďáková a Daniela Trpáková, třetí příčka v součtu závodů patřila Janu Trpákovi. Na šestém místě se pak umístila Kateřina Papežová a poměrně slušné 11.místo vybojoval v těžké konkurenci Jiří Vlach (M20).

Poslední den patřil Mistrovství ČR ve štafetách. Tyto se běhají obdobně jako sprint, tedy na 12ti sekundové relace s tím, že na sebe navazují tři úseky. Pro nedostatek mužů a žen v jednotlivých kategoriích jsme museli nakombinovat kluky a holky do mužských kategoriích. První místo obsadila chebská štafeta v nemistrovské kategorii MIX ve složení Martin Stárek, Jan Trpák a Jiří Vlach. Na stříbrné medaile dosáhly štafeta D19 ve složení Tereza Synková, Michalela Kučová a Kateřina Papežová a M14 ve složení Daniela Trpáková, Petra Liďáková a Tomáš Lahučký, kteří porazili favorizovanou štafetu Ruska. Štafeta Miroslav Vlach, Eliška Kuncová a Jan Michalec startující v kategorii M20 obsadila solidní 5.místo.

Chebská výprava radioorientačních běžců se tak může pochlubit celkově 16 prvními, sedmi druhými a čtyřmi třetími místy. Blanka Adámková a Miroslav Vlach se rovněž svými výsledky nominovali na nadcházející Mistrovství Evropy, které se bude konat v září v polské Kudowa Zdrój.

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //